sobota, 1 października 2022

Beata Kołodziej – „Rozmowa. Jak rozmawiać, żeby się dogadać”

 

Ostatnia książka, którą zdecydowałam się przeczytać jeszcze zanim na dobre pochłonie mnie jesienna aura, to publikacja Beaty Kołodziej zatytułowana „Rozmowa. Jak rozmawiać, żeby się dogadać”.

Jest to poradnik, w którym autorka, uwzględniając własne doświadczenie, dzieli się swoimi wskazówkami, w jaki sposób naprawdę efektywnie rozmawiać – komunikować się z innymi ludźmi. A niestety – to nie jest łatwe. Widzimy to chociażby na przykładzie licznych rozwodów, które często spowodowane są tym, że ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać (a więc: nie potrafią nawzajem siebie słuchać; nie potrafią wyrażać swoich potrzeb; uważają, że druga osoba, z którą rozmawiają, powinna się domyśli, o co im chodzi itd.).

 

Niby wszystko w tej książce jest takie oczywiste, niby wszyscy potrafimy ze sobą rozmawiać… Ale czy na pewno? Publikacja ta zwraca uwagę na te z pozoru oczywiste sprawy związane z komunikacją. A jednak nie wszyscy o tych kwestiach pamiętają.

Autorka poradnika, przywołując liczne przykłady, schematy komunikowania się i rozmawiania, wyjaśnia, na czym polega problem wielu ludzi związany z dobrą rozmową. I przede wszystkim – wyjaśnia, jak sobie z nim poradzić. Nie jest to bynajmniej łatwe, wymaga czasu i zaangażowania osób, które chcą porozumiewać się bez kłótni, sporów i niepotrzebnych nieporozumień.

Dodatkowo na uwagę zasługuje to, jak pięknie jest wydana ta książka! Wszystkie przykłady czy też fragmenty „dla ducha” są wyróżnione, umieszone w ramce, a to każe zwrócić nam uwagę na to, że dany fragment jest ważny, a także na to, że warto do niego wrócić lub/i zatrzymać się przy nim na dłużej.

Ogólnie jest to kolejna książka samorozwojowa, którą czytałam w ostatnim czasie, ale uważam, że takich lektur nigdy dość, i od czasu do czasu warto poświęcić im trochę uwagi.


Polecam –

Sia

8 komentarzy:

 1. Książka porusza bardzo ważny temat, o którym powinno się wiedzieć jak najwięcej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ważny temat porusza ta książka, może się skuszę

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł kusi do zapoznania się z treścią tej publikacji. zgadzam się z Tobą że nigdy dosć samorozwoju

  OdpowiedzUsuń
 4. Ludzie nie potrafią rozmawiać to fakt, często przysłuchuję się różnym dialogom i już wiem, że do niczego nie dojdą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem za samorozwojem, więc na pewno po nią też wcześniej czy później sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa publikacja. Chętnie bym do niej zajrzała. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka na pewno jest bardzo ciekawa i przyda się wielu osobom. Mnie jednak jak na razie interesują inne tematy, więc póki co sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Coraz więcej widzę takich książek poradników :D Ja jednak wolę wojenne :)

  OdpowiedzUsuń