wtorek, 20 września 2022

Catherine Gildiner – „Dzień dobry, potworku. Historie z terapii, które inspirują do walki o samego siebie”

Chyba pisałam już kiedyś, że zdarza mi się czytać książki, które potrafią zaskoczyć mnie tym, jak wartościowe treści się w nich znajdują…
 
Gdy sięgałam po książkę Catherine Gildiner „Dzień dobry, potworku. Historie z terapii, które inspirują do walki o samego siebie”, teoretycznie wiedziałam, o czym ona jest i czego powinnam się spodziewać. Dobry blurb, ciekawa okładka i tytuł to jednak nie wszystko, dlatego każda książka, którą czytam, jest dla mnie albo pozytywnym zaskoczeniem, albo wielkim rozczarowaniem.
 
W tym przypadku zostałam pozytywnie zaskoczona wyjątkowością tej książki. Catherine Gildiner jest psychoterapeutką, a w swojej książce postanowiła opisać swoich pięciu pacjentów. Każdy z jej pacjentów miał inną historię, każdego w jego życiu (w tym także w dzieciństwie) spotkało coś innego. Doświadczenia z dzieciństwa nie są jednak bez znaczenia dla życia osoby dorosłej – te doświadczenia zostają w nas na zawsze. I choć niekiedy próbujemy o nich zapomnieć, to wcale nie rozwiązuje naszego problemu.
 
Autorka książki na przykładzie swoich pacjentów pokazuje, że przepracowanie (podczas terapii) trudnych doświadczeń z dzieciństwa jest możliwe. I dzięki temu może zmienić się nasze życie – przeważnie na lepsze.
 

Co istotne, ta książka nie jest typowym podręcznikiem dla psychologów czy też dla środowiska akademickiego. Jest to książka dla każdego i każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.
 
Moim zdaniem publikacja „Dzień dobry, potworku” rzeczywiście inspiruje do zmiany. Może być motywacją do podjęcia walki o własne szczęśliwe życie – niezależnie od przeszłości. Na mnie książka ta zrobiła wielkie wrażenie i zdecydowanie ją polecam.
 
A więcej na temat tej książki będziecie mogli przeczytać w mojej recenzji, która już niebawem pojawi się na stronie Dobre Chwile.
 
Sia

10 komentarzy:

 1. Dobrze, że to taka uniwersalna lektura dla każdego. Myślę, że potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
 2. O, takie książki lubię, chętnie przeczytam, tym bardziej, że to z życia wzięte...

  OdpowiedzUsuń
 3. Zainteresowała mnie ta książka! To może być inspirująca lektura

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi bardzo ciekawie. Choć ostatnio wybieram inne klimaty, to po tę książkę chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sądzę, że ta książka mogłabym mnie wciągnąć. Będę ją mieć na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 6. To super, że zostałaś miło zaskoczona wyjątkowością tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uważam, że książka idealna dla każdego czytelnika! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zazwyczaj nie sięgam po tego typu książki, ale ta mnie jakoś przyciąga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaintrygowała mnie ta publikacja, dlatego z czystej ciekawości chętnie do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń