poniedziałek, 12 września 2022

Zofia Szynal, Maciej Rajewski – „Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych”

 
Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych

Zrozumienie siebie… to nie jest łatwe zadanie. To właściwie praca na całe życie, która wymaga wejścia „w głąb” samego siebie i podjęcia próby odkrycia swojej tożsamości, tego, kim tak naprawdę jesteśmy.
 
W zrozumieniu siebie mogą także wspomagać nas różnego rodzaju książki samorozwojowe. Jedną z takich pozycji jest książka „Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych”. Książka ta została napisana przez dwóch psychologów – Zofię Szynal i Macieja Rajewskiego – i jak wskazuje jej tytuł, autorzy zabierają czytelnika w podróż, która ma ułatwić mu zrozumienie świata przeżyć wewnętrznych, czyli po prostu – ludzkiej psychiki.
 
Poradnik ten został podzielony na cztery części. W części pierwszej zostały opisane najważniejsze koncepcje psychologiczne; dowiemy się z niej m.in. tego, czym jest osobowość, z jakich składa się ona cech, czym są mechanizmy obronne oraz czym są heurystyki. To tylko wybrane zagadnienia, które zostały opisane w części pierwszej, w rzeczywistości jest ich więcej i zostały one zaprezentowane w bardzo przystępny sposób, zrozumiały także dla czytelnika, który z psychologią wcześniej niewiele miał wspólnego.
 
W części drugiej został przedstawiony prawidłowy rozwój człowieka – od momentu poczęcia aż do okresu starości. W te części książki autorzy zwracają uwagę na to, co jest charakterystyczne dla danego okresu rozwojowego. Oprócz tego przy opisie niektórych okresów rozwojowych pojawiają się pytania do refleksji – takie, które zachęcają do zastanowienia się nad swoją przeszłością lub/i teraźniejszością. Jeśli chcemy z tej publikacji skorzystać w 100-procentach, to te pytania zdecydowanie są obowiązkowe!
 
Niekiedy jednak prawidłowy rozwój człowieka może zostać zaburzony. W jego życiu mogą pojawić się różne kryzysy, niespodziewane sytuacje, z którymi może nie umieć sobie samodzielnie poradzić. A niekiedy też – uwzględniając geny i środowisko, w którym się wychowujemy – u niektórych osób mogą rozwinąć się zaburzenia psychiczne lub zaburzenia osobowości. I właśnie te różnego rodzaju trudności życiowe oraz zaburzenia zdrowia psychicznego zostały opisane w trzeciej części publikacji.
 
Trudności życiowe czy różne zaburzenia psychiczne nie są jednak czymś, co z góry skazuje nas na stałe cierpienie. Owszem, zaburzenia psychiczne powodują cierpienie, jednak cierpienie to można minimalizować, a nawet całkowicie usunąć. Pomocne w tym mogą okazać się terapia czy też leczenie farmakologiczne, a czasami nawet zwykłe wsparcie, którego doświadczamy od osób najbliższych, może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. O tym wszystkim, co jest pomocne w radzeniu sobie z trudnościami życiowymi, oraz o tym, jak na co dzień dbać o zdrowie psychiczne, autorzy napisali w ostatniej, czwartej części tej książki.
 
„Kiedy zapytano Zygmunta Freuda, czym charakteryzuje się człowiek zdrowy psychicznie, odpowiedział, że ten może kochać i pracować” (s. 71)*
 
Publikacja „Zrozum siebie” – jak się przekonałam po jej przeczytaniu – to bardzo pojemny tytuł. Dlatego też, jeśli przed jej przeczytaniem nastawimy się, że jest to poradnik, który od razu po jego przeczytaniu pozwoli nam odkryć siebie, to możemy trochę się rozczarować. Poradnik ten przede wszystkim zachęca czytelnika do refleksji, do samodzielnego odkrywania tajemnicy ludzkiego funkcjonowania w społeczeństwie. Ludzkiego, a więc nie tylko naszego. Książka ta może pomóc nam zrozumieć samych siebie, ale także inne osoby, które każdego dnia spotykamy i z którymi rozmawiamy.
 
Książka ta w prosty sposób wyjaśnia zawiłości ludzkiej psychiki. Powiedziałabym, że jest to zbiór wiedzy psychologicznej dla początkujących i dla tych, którzy chcą żyć świadomie, ciesząc się wszystkim, co ich otacza.
 
Jeśli chcemy lepiej radzić sobie w społeczeństwie, wśród innych ludzi – którzy notabene często mają zupełnie inne doświadczenia życiowe niż my – to ta publikacja może być pomocna; może pomóc nam zrozumieć tę skomplikowaną istotę, jaką jest człowiek.
 
Sia


* Cytat pochodzi z książki: Maciej Rajewski, Zofia Szynal, Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych, Wydawnictwo Znak, Kraków 2022, s. 71.

10 komentarzy:

  1. Nie przepadam za takimi książkami, ale wiem, że jest spora grupa ludzi, którzy bardzo je lubią, więc oni na pewno przeczytają z przyjemnością.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja właśnie należę do takiej grupy - lubię od czasu do czasu tego typu książki, jakoś tak porządkują mi głowę 🙂

      Usuń
    2. Ja z kolei jestem bardziej "mieszańcem", tzn. miałam w swoim życiu okres, że czytałam takich książek bardzo dużo (i inspirowałam się nimi), później przez długi czas takich książek nie czytałam wcale. A obecnie od czasu do czasu, trochę z ciekawości, sięgam po takie książki. Ale za to ciężej mi sięgać po powieści obyczajowe czy kryminały ;)

      Usuń
  2. Bardzo ciekawa ksiażka. Zapisuję sobie tytuł! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię ksiażki psyhologiczne, treści o uczuciach i emocjach są ciekawe

    OdpowiedzUsuń
  4. To dobrze, że ta książka w formie poradnika skłania do refleksji. Lubię takie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawa pozycja ;) Ostatnio chłopak nakręcił mnie na takie książki. Polecasz coś może bardziej w stronę motywacji do pracy? Czy też może takiego zarządzania czasem.
    Pozdrawiam! Miłego dnia :)
    Zapraszam również do mnie w wolnej chwili ;) (nie mam profilu bloggera, dlatego zostawiam link)
    Wildfiret

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka, która w pierwszej chwili przyszła mi na myśl z zakresu pracy (choć niekoniecznie dotyczy ona motywacji do pracy czy zarządzania czasem), to książka "Człowiek, który pomylił swoją pracę z życiem. Jak pozbyć się bagażu emocjonalnego w pracy" (Naomi Shragai). Myślę, że tę książkę też warto znać, żeby umieć zachować zdrowy balans pomiędzy pracą a życiem osobistym.

      Natomiast tak bardziej z zakresu motywacji do pracy czy zarządzania czasem przychodzi mi na myśl książka "Siła nawyku" (Charles Duhigg) - nie dotyczy ona stricte pracy ani motywacji do niej, ale książka ta zdecydowanie nawołuje i do motywacji, i do efektywnego zarządzania czasem. Jeśli się ją uważnie czyta, to zdecydowanie wiele wartościowych treści można w niej znaleźć.

      Usuń
  6. Ja jakoś nie umiem przekonać się do tego typu książek, bo w moim przypadku nie wnoszą nic do mojego życia. A jeżeli chodzi o poznawanie siebie to robię to głównie dzięki terapii, na którą się zdecydowałam i czytając bardziej naukowe książki z zakresu psychologii i pedagogiki.

    OdpowiedzUsuń
  7. Przekonała mnie ta książka do siebie :D!

    https://xgabisxworlds.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń