środa, 5 października 2022

Halszka Witkowska, Szymon Falaciński – „Życie mimo wszystko. Rozmowy osamobójstwie”

Ta książka jest dla mnie niesamowicie ważna, ale jednocześnie trudno mi ją zrecenzować. Porusza ona bowiem trudny, ale jednocześnie istotny temat. Porusza ona temat samobójstwa, które wiąże się z zakończeniem życia osoby… W książce tej jest jednak omawiany także inny temat – temat życia. Życia mimo wszystkich przeciwności!

Wokół problematyki samobójstw narosło wiele mitów. Osoby w kryzysie nie chcą mówić, że mają myśli samobójcze, ponieważ obawiają się, że ktoś potraktuje je jak osoby chore psychicznie czy przesadnie dramatyzujące. Z kolei osoby, które spotykają osobę mającą myśli samobójcze, często boją się z nią rozmawiać; myślą, że lepiej jest o nic nie pytać, bo może rozmowa jeszcze nasili obecny stan danej osoby. A czasami po prostu nie chcemy się angażować, nie chcemy brać odpowiedzialności za drugą osobą – bo od tego są specjaliści…

Potoczne myślenie o osobach, które dokonały samobójstwa, opiera się na naszych stereotypach. Często myślimy, że ktoś, kto popełnił samobójstwo, był albo osobą chorą psychicznie, albo nieszczęśliwie zakochaną, albo przesadnie wrażliwą. Tymczasem samobójstwo człowieka jest o wiele bardziej skomplikowane. W książce „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie” Halszka Witkowska w rozmowie z Szymonem Falacińskim szczegółowo omawia temat samobójstw. W wywiadzie rzece poruszany jest m.in. temat samobójstw osób starszych, dzieci i młodzieży, opisana jest rola duchownych w pomocy osobom w kryzysie psychicznym, a także długi fragment wywiadu został poświęcony omówieniu tego, jak każdy z nas może zachować się w stosunku do osoby potrzebującej pierwszej pomocy emocjonalnej – na początku to może nie być łatwe, ale jest osiągalne dla każdego!

Książka „Życie mimo wszystko” to fantastyczne vademecum pierwszej pomocy emocjonalnej. Uważam, że absolutnie każdy powinien tę książkę znać, aby nie bać się pomagać osobom potrzebującym naszego wsparcia.

Marzę o tym, aby w społeczeństwie zmieniło się postrzeganie osób w kryzysie. Tak naprawdę każdy z nas na którymś etapie swojego życia może zapytać się o sens tego wszystkiego. Może mieć dość swojego „pasma nieszczęść”. U osób, które mają silnie ukształtowane zasoby psychiczne, to będzie przelotna myśl, która szybko pójdzie w niepamięć. Są jednak osoby, które (np. przez doświadczenia z wczesnego dzieciństwa) nie potrafią poradzić sobie z napotykanymi trudnościami, które mogą potrzebować pomocy – i to jest normalne.

Ogromnie polecam tę książkę każdemu. Nie bądźmy obojętni na cierpienie drugiej osoby!

A jeśli czytasz ten wpis i obecnie zmagasz się z kryzysem psychicznym bądź masz myśli samobójcze, nie bój się prosić o pomoc! Specjalistyczną pomoc możesz uzyskać na stronie zwjr.pl (strona Życie Warte Jest Rozmowy) lub dzwoniąc pod numery 116 123 lub 800 70 2222 – oba numery są bezpłatne, czynne 24 godziny na dobę.

Pamiętaj, Twoje życie jest ważne!
Sia

7 komentarzy:

 1. Dobrze, że takie książki są wydawane. Samobójstwa to bowiem już chyba choroba cywilizacyjna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja koleżanka popełniła samobójstwo. To był dla nas szok: miła dziewczyna, spokojna, miała swoje grono przyjaciół, fajną rodzinę. A jednocześnie miała głęboką schizofrenię, która pchnęła ją do tak drastycznego kroku. To przerażające, że człowiek woli uciec w śmierć niż żyć :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety to nie jest takie proste, że ktoś "woli uciec w śmierć niż żyć". Często osoby, które dokonują samobójstwa, wolały by właśnie żyć... Ale nie potrafią, nie mają sił, nie mają wsparcia... To właśnie to wsparcie często może uchronić daną osobę przed tym ostatecznym krokiem.

   Usuń
 3. Bardzo trudny, ale ważny temat. Na pewno warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta lektura jest bardzo ważna, choć podejmuje trudną tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ok... Nie spodziewałam się takiego tytułu na rynku. Rzeczywiście, trudno ją oceniać, ponieważ nie chodzi w niej o walor estetyczny. Takie pozycje powinny się pojawiać. Warto także zapisać sobie te dwa numery telefonu z recenzji - na różnych etapach życia jesteśmy, nie ze wszystkim dajemy sobie radę.

  OdpowiedzUsuń