czwartek, 19 maja 2016

"Ruby po drugiej stronie" - Nora Raleigh Baskin

 

Każdej młodej dziewczynie, a szczególnie tej w okresie dorastania, potrzebny jest ktoś, komu może zaufać, komu może zwierzyć się z najskrytszych sekretów… Bez takiego przyjaciela można czuć się bezradnym, żyć w ciągłym strachy i zamknięciu na otaczający świat. Prawdziwy przyjaciel otwiera nam oczy, pomaga zrozumieć trudne sytuacje – przed nim nie musimy udawać nikogo innego, niż jesteśmy. Właśnie takiej przyjaźni szuka główna bohaterka powieści Nory Raleigh Baskin – „Ruby podrugiej stronie”.

„Czy to jestem ja w tym lustrze?
Dziewczynka, która dobrze się uczy. Która nie sprawia kłopotów. Dziewczynka, która w przyszłości nie będzie taka jak jej mama.
Kim ja jestem?”

Ruby w szkole podstawowej miała tylko jedną bliską koleżankę, jednak przeważnie nie była z nią do końca szczera, nie chciała zdradzać jej swoich sekretów, ponieważ jej nie ufała; wolała trzymać się na dystans od ludzi. Nigdy o nic nie pytała, bo bała się, że gdy ona zacznie pytać, później ktoś jej może zacząć zadawać pytania, na które nie chciałaby odpowiadać. Dopiero, gdy poznała Margalit, stopniowo zaczęła się zmieniać. Od samego początku czuła do tej dziewczyny sympatię, a dodatkowo to, że zechciała ona z nią rozmawiać było dla Ruby wielkim szczęściem. Ruby w końcu mogła komuś powiedzieć o swoich problemach, wyznać komuś całą prawdę; w końcu znalazła choć odrobinę zrozumienia.

„Ruby po drugiej stronie” Nory Raleigh Baskin to książka dość tajemnicza i pełna niespodzianek. Celowo nie chcę zdradzać jej szczegółów, ponieważ chciałabym każdemu czytelnikowi dać szansę samumu przekonać się o niezwyklej fabule tej książki. Sama, przez całą powieść, miałam tę świadomość jakiejś „tajemnicy” i to sprawiło, że koniecznie chciałam się jak najszybciej dowiedzieć całej prawdy. Która całe szczęście okazała się dużo lepsza niż się spodziewałam.

Powieść Nory Raleigh Baskin nie należy do najłatwiejszych, chociaż od pierwszej strony ogromnie wciąga i czyta się ją bardzo szybko. Jest wymagająca, zmusza do myślenia i sporo może wnieść w życie czytelnika. Pomaga lepiej zrozumieć problemy nastolatków – choć nie tylko – każdy może mieć kiedyś podobne (lub zupełnie inne) problemy i może szukać przyjaciela, któremu będzie mógł o nich opowiedzieć. Wtedy zrozumie zachowanie Ruby, jej strach przed tym, przed czym wcześniej ciągle uciekała.

„Chcesz tylko dalej iść swoją drogą, bo tak jest najłatwiej. Niektórzy ludzie postępują tak przez całe życie. I to działa. Ale pewnego dnia każdy będzie potrzebował czyjejś pomocy, może kogoś obcego. I chcesz wierzyć, że ten ktoś zrobi to, co powinien.”

Dlatego, jeśli ktoś lubi takie refleksyjne książki z ciekawą fabuła – to tę szczerze mogę polecić :) Lubię takie trochę psychologiczne książki, które wymagają od czytelnika czegoś więcej, niż tylko „przeczytania”. Taka książka zapada na długo w pamięć.  


Sia


Za możliwość przeczytania tej książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Linia!

7 komentarzy:

 1. Słyszę o tej powieści po raz pierwszy, ale chciałabym się jej bliżej przyjrzeć. Pomimo tego, że ostatnio literatura młodzieżowa zawodzi mnie na każdym kroku :( Może ta książka by to zmieniła?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie słyszałam, ale bardzo chętnie przeczytam jak ją gdzieś znajdę ;)

  Mój blog - Klik. Zapraszam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyjaciel zwłaszcza w okresie dorastania z pewnością odgrywa dużą rolę. Fabuła zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też lubię takie książki, które wywołują tyle refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę ją przeczytać :)
  Ostatnio w moje ręce wpadła właśnie taka tajemnicza książka, która mnie zaskakiwała na każdym kroku i do tego była ciekawa, także czuję, że to może być coś podobnego :)

  http://triviaaboutme.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię, gdy książka skrywa w sobie wiele tajemnic i do czytelnika należy ich rozwikłanie przez wiele stron. Książka zapowiada się dość interesująco i jeśli tylko będę miała okazję, to z wielką chęcią po nią sięgnę :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj zainteresowała mnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń