Prawa autorskie

Wszystkie prace (zdjęcia, kolaże, grafiki, itp.) oraz teksty publikowane na tym blogu są moją własnością (jeżeli jest inaczej wyraźnie to zaznaczam). Kopiowanie i zarządzanie nimi w całości lub w fragmentach bez mojego zezwolenia zabronione.*

*Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. Nr 24 poz. 83), jakiekolwiek korzystanie z treści oraz zdjęć tego bloga bez wiedzy właściciela jest zabronione.

sobota, 12 grudnia 2015

Niczyje życie nie idzie na marne. Mitch Albom - „Pięć osób, które spotykamy w niebie”

„Czasami historie splatają się ze sobą, a czasem pokrywają się wzajemnie, tak jak rzeka pokrywa kamienie. ”


Nikt nie zna dnia, ani godziny swojej śmierci, a czasem nawet może ona przyjść nagle, w momencie, gdy najmniej będziemy się jej spodziewać. Każdy także ma jakieś swoje domysły, jak będzie wyglądało nasze życie po śmierci, jednak tu także nikt nie może mieć pewności, jak będzie wyglądało nasze życie pozaziemskie. Swoje własne wyobrażenie nieba opisał Mitch Albom w książce pt. „Pięć osób, które spotykamy w niebie”. Ile jest prawdy w jego rozmyślaniach? Może sporo, a może niewiele, jednak jego wizja nieba jest bardzo ciekawa i myślę, że warto się z nią zapoznać.

Eddie od wielu już lat pracuje w wesołym miasteczku jako konserwator urządzeń, czyli kierownik obsługi technicznej, zajmując się naprawą karuzel. Nie jest to jego wymarzona praca, ale zdążył się już do niej przyzwyczaić. Teraz, będąc w podeszłym wieku pozostaje mu czekać na spokojną śmierć. Jednak, jak się okazuje ta śmierć nie będzie taka, jak się spodziewał. Pewnego razu w wesołym miasteczku dochodzi do awarii jednej z karuzel; wagonik z kilkoma osobami w środku niebezpiecznie się przechylił i niestety, pomimo starań Eddiego, na oczach wielu ludzi dochodzi do tragedii, w której ginie także właśnie nasz bohater.
Dawny konserwator trafia na nieba, gdzie czeka na niego pięć osób, z których każda opowie mu historię, dzięki której lepiej zrozumie sens swojego życia na ziemi…

„Ludzie myślą, że niebo to rajski ogród, miejsce, gdzie mogą bujać w obłokach, beztrosko włóczyć się nad rzeką czy po górach. Ale sama tylko sceneria, bez pocieszenia, byłaby pusta, pozbawiona jakichkolwiek treści. ”

Zazwyczaj, gdy rozmyślamy o tym, jak jest w niebie, wyobrażamy sobie, że przywitają nas tam nasi przyjaciele, bliskie nam osoby, święci, aniołowie, a nawet sam Jezus. Natomiast Eddie w niebie spotyka pięć zupełnie różnych od siebie osób. Niektóre z nich zna osobiście, inne są mu zupełnie obce, w niebie poznaje je dopiero po raz pierwszy. Zdawać by się mogło, że spotkanie z tymi nieznanymi osobami ma niewielkie znaczenie, tymczasem wszystkie te osoby miały mu coś wyjaśnić, pomóc lepiej zrozumieć sens jego życia na ziemi.

Rozmowy z „osobami z nieba” nie są jednak tylko zwykłymi rozmowami o niczym, dzięki nim mamy okazję lepiej poznać Eddiego – poznajemy jego dzieciństwo, trudne momenty młodzieńcze i całą dorosłość, która także nie zawsze była łatwa. Ale właśnie, dzięki poznaniu niełatwej drogi tego mężczyzny możemy wiele się nauczyć, wyciągnąć przydatne lekcje o życiu, dzięki którym nam samym łatwiej będzie przyjąć problemy i przeciwności losu, które pojawiają się także w naszym własnym życiu.

„Skąd się biorą ostatnie słowa? Czy ludzie zdają sobie sprawę z ich wagi? Czy zawsze muszą zawierać w sobie jakąś mądrość?”

Książka ta napisana jest prostym językiem, jest niewielkich rozmiarów i czyta się ją bardzo szybko… Myślę, że te cechy przynajmniej w niewielkim stopniu zachęcą wiele osób do przeczytania tej książki, która może zmienić nasz sposób patrzenia na świat.

Dodatkowo dowiedziałam się, że na podstawie tej powieści został również nakręcony film. Aż z ciekawości chyba obejrzę, bo bardzo zastanawia mnie jak to wszystko zostało przedstawione w filmie; lepiej czy gorzej? – przekonam się.

Pozdrawiam,

Sia

________________________
*wszystkie cytaty pochodzą z książki Mitch Albom - „Pięć osób, które spotykamy w niebie” 

3 komentarze:

 1. Pod wpływem tego tytułu aż dreszcze przeszły mnie po całym ciele. Jeśli będę miała okazję to na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnością przeczytam, bo zapowiada się naprawdę intrygująco.
  Thievingbooks

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę czytałam, ale nie wiedziałam, że nakręcono na jej podstawie film.

  OdpowiedzUsuń