Prawa autorskie

Wszystkie prace (zdjęcia, kolaże, grafiki, itp.) oraz teksty publikowane na tym blogu są moją własnością (jeżeli jest inaczej wyraźnie to zaznaczam). Kopiowanie i zarządzanie nimi w całości lub w fragmentach bez mojego zezwolenia zabronione.*

*Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. Nr 24 poz. 83), jakiekolwiek korzystanie z treści oraz zdjęć tego bloga bez wiedzy właściciela jest zabronione.

poniedziałek, 14 września 2015

Przegląd prasowy miesiąca sierpnia

Chyba zaczął się już drugi tydzień miesiąca, jednak myślę, że jeszcze warto podsumować mój "czytelniczy" sierpień. Ale oczywiście na przyszłość postaram się być bardziej punktualna z publikowaniem tego typu postów.

Zazwyczaj rzadko czytam gazety, bo zwyczajnie mam na nie mało czasu. Jeśli mam coś czytać, to zdecydowanie wolę czytać książki. Ale nie mogę gazet z mojego życia wykreślić całkowicie - muszę się czymś inspirować!

Jako, że sama gazet nie kupuję, czasami przeglądam gazety mojej mamy. A większość czasopism, które moja mama czyta to oczywiście poradniki o zdrowiu i urodzie. Lecz one tylko pozornie wydają się być nieciekawe - w rzeczywistości często trafiają się w nich dość ciekawe tematy lub wywiady z ciekawymi osobami. 


Jako pierwszy w ręce wpadł mi "Skarb", którego obecnie redaktor naczelną jest Agata Młynarska. Muszę przyznać, że "Skarb" czytałam już wcześniej, jeszcze zanim Pani Agata została redaktor naczelną. To czasopismo wtedy było zdecydowanie gorsze; niby też były wywiady, różne artykuły, ale dawniej ten magazyn był mniej przejrzysty - zdecydowanie więcej niż artykułów było w nim komercyjnych reklam. Teraz tych reklam nadal jest dużo (no, w końcu to też magazyn reklamowy sieci Rossmann), ale dzięki bardzo dobrym artykułom i wywiadom, można nieco przymrużyć na nie oko.
Wywiad z kobietą z okładki, to wywiad z Agnieszką Cegielską. Rozmowa z prezenterką telewizyjną jest między innymi o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, naturalnych lekarstwach i o roli prowadzącej w programie Studio Active, który to program można oglądać w TVN Meteo.


Kolejnym ciekawym wywiadem jest wywiad z Agnieszką Holland, wybitną reżyserką i scenarzystką. W wywiadzie Agnieszka Holland opowiada między innymi o swoim pochodzeniu, o rodzinie, o opinii innych na swój temat, o różnicach w pracy nad filmami w Polsce i w Ameryce, o serialu "House of cards".

"Polska obchodzi mnie najbardziej, co widać przy moich wystąpieniach. Gdyby mnie nie obchodziła zajmowałabym się głównie tym, za co mi najlepiej płacą."Znajdziemy również sceny z kilku najciekawszych filmów z dorobku reżyserki. Aż kusi, żeby obejrzeć!

Jednym z obszernych artykułów jest raport o problemie zaginięć. Co roku, szczególnie w wakacje, ginie setki osób (i problem ten wcale nie dotyczy tylko dzieci!). Powody zaginięć są różne. Oprócz tych, że ktoś został porwany czy uprowadzony, pojawiają się upozorowane zaginięcia, ucieczki z domu, chęć zmiany swojego życia, bez poczucia konieczności informowania o tym rodziny, która zazwyczaj się martwi i zgłasza zaginięcie na policje.
Elementem stałym, który pojawia się w skarbie są felietony Hanny Bakuły. Autorka w swoich tekstach zazwyczaj porusza główne tematy magazynu. W tym numerze został poruszony temat "zaginięć", czyli tego, jak ludzie celowo uciekają przed swoim dotychczasowym życiem, by "drugie życie" zacząć od nowa, zupełnie inaczej.


 


Czasami przy felietonie Hanny Bakuły możemy zobaczyć rysunki-karykatury jej autorstwa. Przyznam, że na mnie zawsze robią wrażenie.

Następnym wywiadem, który zrobił na mnie niemałe wrażenie jest wywiad z Kacprem Kuszewskim. Przyznam się, że na początku nie chętnie podchodziłam do czytania tego wywiadu, miałam ochotę po prostu ominąć go. Jednak, gdy zaczęłam czytać bardzo pozytywnie się rozczarowałam...

"Często spotykam się z ironicznym określeniem "aktor jednej roli" czy wręcz "aktor serialowy". Niektórzy nawet nie wiedzą, że ukończyłem szkołę teatralną."

Chyba powinnam się przyznać, że ja sama też tak myślałam o Kacprze, jednak po przeczytaniu tego artykułu, wiem, że bardzo się myliłam. Kacper oprócz tego, że gra w serialu "M jak miłość", gra również we wrocławskim teatrze Pieśń Kozła. Zdecydowanie można powiedzieć, że to Aktor, który wie, co chce w życiu robić i ma konkretne cele.

Innym wywiadem, na który szczególnie warto zwrócić uwagę, jest wywiad z Januszem Chabiorem. Moim zdaniem jest to nieco tajemniczy i zdecydowanie za skromny aktor. Myślę, że większość osób kojarzy go z bardzo różnorodnych ról, jednak nie wielu jest w stanie zapamiętać jego nazwisko. Co nie zmienia faktu, że nawet jeśli obejrzymy wiele filmów z tym aktorem, w których grał on chociażby epizodyczne role, to w każdym filmie jego gra aktorska, i także osobowość jego bohatera, zapadają w pamięć.


***

Jako drugą gazetę przeglądałam magazyn "Dbam o zdrowie". Redaktor naczelną tego czasopisma jest Beata Sadowska, która jest znana m.in. jako prowadząca program DDTVN oraz autorką fantastycznych książek "I jak tu nie biegać!" oraz "I jak tu nie jeść!". Dbam o zdrowie to wspaniała gazeta nie tylko o zdrowiu, ale także przeczytamy w niej dużo o urodzie. Dodatkowym elementem, który zachęca do czytania są dobrej jakości zdjęcia i dopracowane, do niemalże perfekcji, teksty.


"Wyjdź do ludzi" to temat główny numeru. W artykule przeczytamy między innymi o tym, jak wielkim problemem jest poświęcanie zbyt wiele czasu na pracę. Według statystyk Polacy pracują coraz więcej, a konsekwencją tego jest coraz mniej czasu na odpoczynek, pasje, spędzanie wolnych chwil z rodziną... Tekst zachęca do tego, by jak najczęściej, jeśli jest to tylko możliwe, spotykać się z przyjaciółmi, spędzać czas z innymi ludźmi.


W dalszej części możemy przeczytać 
trzy bardzo inspirujące wywiady, 
które poprzedza taka oto grafika:

Pierwszy wywiad jest z Katarzyną Zielińską. Przyznam, że wywiad zaskoczył mnie bardzo pozytywnie! I od tej pory będę już wiedziała, że kojarzenie aktora z serialem to nie jest dobry pomysł. W rozmowie z Panią Katarzyną przeczytamy między innymi o jej podróżach z dzieckiem, pokonywaniu trudności, dobrej organizacji czasu, podejmowaniu nowych wyzwań. Autentyczne wypowiedzi aktorki zdecydowanie stały się dla mnie motywacją w dążeniu do celów i przekonały mnie w twierdzeniu, że "chcieć to móc"!

"Ludzie często się boją , mówią: "Jestem beznadziejny, nie będę próbować" . A właśnie warto próbować, choćby po to, żeby zweryfikować, czy się do tego nadaję. Mamy jedno życie i kiedy jak nie teraz? Jak nie spróbuję to potem będę chodzić po kątach i płakać? To nie dla mnie!"
Kolejny wywiad to "właściwie informacje z życia..." Mariusza Czerkawskiego, byłego zawodowego hokeisty. Sportowiec pisze między innymi o o zdrowym trybie życia, aktywności fizycznej, dobrym odżywianiu, a także o swoich pasjach do tenisa i golfa.


Agata Kręglicka, chociaż niedawno skończyła 50 lat nadal zaskakuje niesamowitą urodą i figurą. W wywiadzie dla "Dbam o zdrowie"między innymi zdradza czytelnikom kilka sekretów, co należy robić, by w tym wieku czuć się dobrze i równie dobrze wyglądać. W rozmowie przeczytamy także o pasji do gotowania Pani Agaty i pozytywnym nastawieniu, który jest głównym czynnikiem sukcesu.


Fragment wywiadu:
 "Wygląda na to, że ma Pani teraz fajny czas.
Bardzo. Chyba jeden z fajniejszych w życiu. Czuję się teraz ze sobą zdecydowanie lepiej, niż kilka lat temu. Znam swoją wartość, zbudowałam swój wizerunek, karierę zawodową. (...) sama ze sobą czuję się dobrze. Chyba mogę powiedzieć, że nawet polubiłam siebie."


 Felietony, które ukazują się regularnie w miesięczniku "Dbam o zdrowie" to felietony Marzeny Rogalskiej. W tym numerze magazynu autorka nawiązuje do tematu głównego (czyli: "Wyjdź do ludzi") i pisze o tym, że warto czasem odpocząć do codziennej rutyny i wyjechać na jakiś urlop z przyjaciółką lub z przyjaciółmi.

Kolejnym felieton został napisany przez Martę Kuligowską, która w swoim tekście również pisze o tym jak bardzo ważne są spotkania z innymi ludźmi. Nie tylko poprawiają one nastrój, ale także, jak twierdzą amerykańscy naukowcy, korzystnie wpływają na umysł, przyczyniają się do lepszej wydolności intelektualnej.
W magazynie nie zabrakło również artykułów dla fanów rolek...
... jednak zanim je założymy, warto się do tego przygotować i trochę poćwiczyć. 

Na koniec przedstawiania Wam magazynu "Dbam o zdrowie", chciałabym pokazać Wam jeszcze zdjęcie jednego z chyba najkrótszych artykułów w całym miesięczniku, ale za to z fantastycznymi zdjęciami... I aż chyba kiedyś muszę skusić się na taki "relaks" w lesie ;)


***
Ostatnią gazetą, którą chcę Wam przedstawić jest "Moda na zdrowie". Redaktorem naczelnym czasopisma jest Adam Górczyński, i tutaj muszę się przyznać, że jest to jeden z moich ulubionych redaktorów naczelnych. Dlaczego tak jest? Jak już wspominałam na samym początku, nie przepadam za magazynami z tematyką o zdrowiu i urodzie, jednak dzięki takiemu wspaniałemu redaktorowi ten miesięcznik jest... inny, bardziej ciekawszy i zdecydowanie bardziej przejrzysty niż inne czasopisma o takiej samej tematyce. Dodatkowo na wstępie, w edytoriale, zawsze możemy znaleźć jeden wiersz napisany właśnie przez Pana redaktora naczelnego. A jako, że sama piszę wiersze to chyba nie muszę mówić, że wiersze Pana redaktora zawsze wprawiają mnie w zachwyt! 
Pierwszy artykuł, który zwrócił moją uwagę to tekst pt. "Bądź zdrowa latem". Przeczytamy w nim m.in. o tym, jak ważne dla skóry są kremy z flirtem, o znaczeniu witaminy D - której dostarcza nam słońce - dla organizmu oraz o tym, jak skutecznie chronić przed słońcem (wysuszeniem) włosy. W magazynie możemy przeczytać również wywiad z Agatą Passat, córką Agnieszki Osieckiej, założycielką Fundacji Okularnicy. Dziennikarka w wywiadzie opowiada m. in. o swoim rodzicielstwie, o trudach i obowiązkach mamy w wychowaniu dziecka oraz o strachu przed drugą ciążą po 40. roku życia.


Jaka dieta jest najlepsza? To pytanie chyba zadaje sobie większość osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. O właściwym doborze diety przeczytamy również w jednym z artykułów w MnZ.


Felieton, który szczególnie przyciągną moją uwagę to felieton Alexa Hepnera. Jak sam autor pisze felieton jest "o tym, jak nienawiść do biegania może przerodzić się w miłość, no, może jeszcze nie miłość, ale dobrze rokujący romans".
W felietonie czytamy także: "Bieganie to ma być czas tylko dla ciebie. Nie żeby schudnąć i robić wrażenie. Nie żeby poprawić krążenie. Biegasz po to, żeby oderwać się od obowiązków i poświęcić ten czas wyłącznie dla siebie!" Aż chyba sama przekonam się dobiegania ;)


Jako wielka kawoholiczka (choć staram się ostatnio ograniczać, bo serce i "magnez" nie pozwalają mi na tę przyjemność) nie mogłam absolutnie ominąć tego tematu. A dokładnie chodzi o artykuł: Prawda i fałsz o... kawie.
Jak już powszechnie wiadomo od wielu lat piszę wiersze, dlatego ta rubryka w Modzie na zdrowie zdecydowanie najbardziej przypadła mi do gustu (szkoda tylko, że takie "wielkie publikowanie wierszy czytelników" odbywało się tylko podczas wakacji. Zdecydowanie ta rubryka powinna mieć swoje stałe miejsce w magazynie!

___________________________

Uff.... I takim oto sposobem dotrwałam do końca mojego przeglądu prasowego. Być może ten wpis wyszedł lekko za długi, ale starałam się, żeby był jak najlepszy i by było w nim jak najwięcej ciekawych tematów. Osobiście uważam, że wszystkie prezentowane przeze mnie czasopisma są godne uwagi. Na duży plus zasługują w nich zarówno teksty, jak i wspaniałe zdjęcia i grafiki.

A Wy, co myślicie o takim przeglądzie? Chcecie odsłonę wrześniową?


Czekam na Wasze opinie i komentarze.
Buziaki, Sia


15 komentarzy:

 1. Mnie starcza jedynie czasu na czytanie "Wysokich obcasów". Doba jest dla mnie za krótka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w gazetach zazwyczaj nie czytam wszystkiego - tylko artykuły, które mnie ciekawią :)

   Usuń
 2. Mnie zawsze bierze na czytanie jak zaczyna się jesień ; D

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie najbardziej intryguje artykuł o urlopie od życia. Jestem ciekawa co jest nie tak w życiu osób, które pozorują swoje porwania - świadomie znikają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam czytać gazety w wolnym czasie, w lecie nad rzeką, w wolnym czasie, a najbardziej podobają mi się gazety z ćwiczeniami. Zapraszam do nas! http://darkblondex.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja magazynów nie czytam prawie wcale :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja magazynów nie czytuję prawie wcale, prawdę mówiąc jedyny jaki teraz prenumeruję to English Matters, ale to praktycznie tylko po to by podszkolić się z angielskiego przez egzaminami :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytuje w ogóle gazet, ale taki fajny przegląd prasowy w Twoim wykonaniu szalenie mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 8. ej, ja byłam przekonana, że w dobie internetów teraz nikt już gazet nie czyta, a tu niespodzianka! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W internecie nie znajdzie się przy każdym artykule niepowtarzalnych zdjęć i grafik. Jednak papier wygrywa! Szczególnie, gdy chodzi o takie konkretne magazyny :)

   Usuń
 9. Myślę, że sama przeczytałabym ze 3 artykuły, które tu podałaś. Po prostu wolę znajdować tego typu rzeczy w Internecie. Moja mama wypożycza babskie gazety w bibliotece, a ja czasem jej je podbieram, ale raczej przerzucam kartki bez czytania. Sama kupuję tylko JOY i czasami Cosmopolitan, w którym są naprawdę ciekawe artykuły. Z biblioteki natomiast wypożyczam Wiedzę i Życie oraz Świat Nauki. Uwielbiam czytać te gazety. Jasne, ze niektóre artykuły omijam, ale około połowy zawsze czytam.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Joy miałam raz, ale przyznam, że to raczej nie dla mnie. Niestety w te gazeta strasznie mnie rozczarowała, nic dla siebie tam nie znalazłam :(

   Usuń
 10. Udało Ci się uchwycić piękne zdjęcia :) Ja niestety ostatnimy czasy w ogóle nie mam czasu na czytanie, czy to książek czy gazet :/ Mam nadzieję, że wkrótce to się zmieni, bo trochę mi tego brakuje :/

  OdpowiedzUsuń
 11. New Diet Taps into Innovative Plan to Help Dieters Get Rid Of 15 Pounds within Just 21 Days!

  OdpowiedzUsuń