piątek, 15 września 2023

C.W. Gortner – „Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka”To, co czeka nas w życiu, jest niepewne. Droga, którą będziemy szli do obranych sobie celów, w każdej chwili może się zmienić. Nieunikniona porażka może doprowadzić nas do sukcesu… lub odwrotnie. Poznajcie historię Sarah Bernhardt, kobiety, w którą nie wierzyła nawet własna matka – a jednak stała się ikoną i inspiracją dla wielu młodych aktorek, które dzisiaj pragną być jak ona.

„Pamiętaj, aby wybrać życie, jakiego pragniesz”* (s. 75)

Sarah do ósmego roku życia wychowywała się w małej, wiejskiej miejscowości. Jej dzieciństwo było spokojne i niemal beztroskie aż do momentu przyjazdu jej matki. Sarah niestety musiała opuścić zielone lasy Bretanii i wspólnie z matką zamieszkać w zupełnie nowym dla siebie miejscu – w Paryżu.

Jej wyjazd z miejsca, w którym się wychowała, wiązał się także ze zmianą jej dotychczasowych przyzwyczajeń. Styl życia Julii, matki Sarah, sprawił, że nie była ona w stanie wychowywać córki jak „idealna matka”, dlatego dziewczyna trafiła do szkoły z internatem prowadzonej przez siostry zakonne – to miejsce musiało zastąpić jej kochający dom, ukształtować i nauczyć walczyć o wyznaczone sobie cele.

A jednym z celów Sarah było to, aby nie stać się taka jak jej matka. Za wszelką cenę pragnęła uniknąć bycia kurtyzaną; chciała być kobietą niezależną od mężczyzn i osiągać sukcesy, których była warta. Dziewczyna marzyła, aby zostać aktorką, i choć jej matka wcale nie popierała jej pomysłu, Sarah postanowiła stanowczo zawalczyć o swoją przyszłość, o swoje dalsze, szczęśliwe życie.

Powieść biograficzna „Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka” napisana przez C.W. Gortnera to niezwykle inspirująca historia o kobiecie, która pomimo licznych przeszkód, dążyła do wyznaczonego sobie celu. Przeciwstawiała się zdaniu matki, wielokrotnie musiała „udowadniać” swój talent aktorski. Jej droga do osiągnięcia sukcesu nie była łatwa – a wręcz wiązała się z licznymi upokorzeniami ze strony innych ludzi – Sarah Bernhardt nigdy jednak nie zrezygnowała ze swoich planów… i to doprowadziło do tego, że osiągnęła to, czego chciała.

Historia aktorki Sarah Bernhardt moim zdaniem warta jest poznania i myślę, że może stanowić ona motywację do tego, aby walczyć o swoje marzenia i spełniać je. Dla mnie ta historia była po prostu niesamowita. I przywróciła mi wiarę – ale nie w ludzi. Przywróciła mi wiarę w samą siebie; wiarę, która jest w moim wnętrzu i która mi podpowiada: „Możesz osiągnąć to, czego pragniesz”.

Na razie ta książka zasługuje na miano najlepszej książki, którą przeczytałam w tym roku. Czy jakaś inna powieść mnie jeszcze zaskoczy…? Zobaczymy!

 

* Przywołany cytat pochodzi z książki C.W. Gortner, Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka, HarperCollins Polska, Warszawa 2023. Numer strony, z której pochodzi cytat, został podany w nawiasie.

10 komentarzy:

 1. No proszę. Zapisuję sobie tytuł tej książki tak na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uważam, że jest to wydanie naprawdę warte uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią sięgnę po tę książkę - myślę, że ta kobieta może być ciekawą i inspirującą osobą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka dla mnie! Bardzo chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. O, biograficzne książki bardzo chętnie czytam i chętnie do tej zajrzę. Wielka aktorka....

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka motywuje i przekonuje, że warto spełniać to czego się pragnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie mam co czytać, ale będę miała na uwadze tę publikacje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wielka aktorka, warto przeczytać jej biografię i przekonać się jak wyglądało wtedy życie aktorów.
  Bożenka

  OdpowiedzUsuń
 9. Miło można spędzić czas z taką publikacją. Tak też zrobiłam.

  OdpowiedzUsuń
 10. wow to musi być naprawdę super ksiażka skoro zyskała miano najlepszej jaką przeczytałaś w tym roku

  OdpowiedzUsuń