piątek, 17 czerwca 2022

Joanna Jagiełło – Popękane życie

 
„Nawet kiedy nasze życie jest pełne zawirowań, świat się tym specjalnie nie przejmuje. Po zimie nieuchronnie nadchodzi wiosna. Topnieje śnieg, a ziemia wypuszcza pierwsze pędy, które najpierw nieśmiało wychodzą na powierzchnię, jakby chcąc się rozejrzeć, a potem już panoszą się jak oszalałe, pokrywając wszystko świeżą zielenią”. (fragment książki Joanny Jagiełło, Popękane życie, Wydawnictwo HarperCollins, s. 252)
 
Są książki, które gdy się je czyta, to już po kilku stronach się wie, że są bardzo dobrze napisane. Że zostały napisane z wielkim zaangażowaniem i mają do przekazania wartościową treść. Dokładnie takie odczucia pojawiły się u mnie w podczas czytania książki Joanny Jagiełło „Popękane życie”. Chociaż temat, który podęła Autorka, nie był łatwy – głównym tematem tej powieści jest rozwód dwojga ludzi oraz to, jak może być on odbierany z perspektywy dorastających dzieci.

Laura, Leo i Lena – to trójka rodzeństwa, którzy mieli życie niczym z bajki. Piękne mieszkanie w centrum Warszawy, wspaniałych przyjaciół i… kochających się rodziców. Kochających się – do czasu, aż w pewnym momencie wszystko w ich życiu powoli zaczyna „pękać”.
Ich rodzice, Hanka i Marek, przez dwadzieścia lat byli zgodnym, szczęśliwym, niemal idealnym małżeństwem. Spędzili wspólnie wiele pięknych chwil, jeździli razem na wakacje, byli dumnymi rodzicami trojga dzieci. Z czasem jednak w ich związku zaczęło się dziać coś, co stopniowo doprowadziło do jego rozpadu…
 
„Popękane życie” to książka, w której główni młodzi bohaterowie próbują poradzić sobie z rozwodem swoich rodziców. Każde z dzieci radzi sobie zupełnie w inny sposób, a droga, którą muszą pokonać zanim chociaż częściowo zrozumieją tę nową sytuację, jest długa.
 
Powieść ta dedykowana jest bezpośrednio młodzieży. I myślę, że może ona być szczególnie pomocna dla tych młodych, których rozwód rodziców dotyczy osobiście. Książka ta może pokazać im, że choć doświadczenie rozwodu rodziców jest dla nich bolesne, to nie tylko oni przez takie doświadczenie przechodzą, a także sytuacja, której doświadczają, nie jest „beznadziejna”.
 
„Popękane życie” to powieść pełna zwrotów akcji i niespodziewanych momentów; pokazuje, że życie często nie jest kolorowe… Ale też daje nadzieję, że te wszystkie trudne momenty to tylko jakiś etap naszego życia – a ono nieustannie się toczy. I choć nie wiemy w stu procentach, co nas czeka w przyszłości, poprzez to, co robimy „tu i teraz”, wpływamy na nasze (szczęśliwe) życie.
 
Książka ta zdecydowanie jest jedną z lepszych, które czytałam w ostatnim czasie. Uważam, że jej treść jest bardzo wartościowa, może być pomocna dla młodzieży doświadczającej rozwodu rodziców, ale także może być pomocna dla osób, które pracują z dziećmi i młodzieżą i które chcą jeszcze lepiej rozumieć ich potrzeby, uczucia i sposób rozumienia świata. Wiadomo, że każdy doświadcza trudnych sytuacji w różny sposób i w różny sposób sobie z nimi radzi – pewne rzeczy jednak zawsze są wspólne i mogą okazać się cennym drogowskazem.

Sia

8 komentarzy:

 1. Na pewno do lektury tej książki zachęca mnie to, że są zwroty akcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie przy czytaniu tej książki nie można się nudzić - kolejne rozdziały bywają nieprzewidywalne :)

   Usuń
 2. Dobrze, że pojawiają się takie wartościowe książki, które w ciekawy sposób pokazują wielkie problemy

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jak widzę z ważnym tematem, dlatego stanie się dobrą lekturą dla wielu osób.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa książka, szczególnie dla młodzieży, chociaż w dzisiejszych czasach ludzie za szybko się rozwodzą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie przeczytałabym tę książkę, lubię takie klimaty. Swoją drogą, słysząc Hanka i Marek, od razu mam przed oczami parę z M jak miłość🙈

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka porusza ważny temat. Wielu młodych boryka się z problemem przedstawionym w proponowanej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto mieć ją na uwadze z uwagi na ważny poruszany temat.

  OdpowiedzUsuń