Prawa autorskie

Wszystkie prace (zdjęcia, kolaże, grafiki, itp.) oraz teksty publikowane na tym blogu są moją własnością (jeżeli jest inaczej wyraźnie to zaznaczam). Kopiowanie i zarządzanie nimi w całości lub w fragmentach bez mojego zezwolenia zabronione.*

*Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. Nr 24 poz. 83), jakiekolwiek korzystanie z treści oraz zdjęć tego bloga bez wiedzy właściciela jest zabronione.

czwartek, 18 lutego 2021

"Położna" - biografia Stanisławy Leszczyńskiej

Stanisława Leszczyńska
Życie stawia nas przed różnymi, niekiedy bardzo trudnymi, sytuacjami. Ważne jest jednak, aby zawsze postępować w zgodzie ze swoim sumieniem, a także odnosząc się z szacunkiem dla drugiej osoby. Pomimo „niesprzyjających” warunków, doświadczenia okrucieństwa w obozie koncentracyjnym, Stanisławie Leszczyńskiej udawało się być zawsze sobą, osobą życzliwą i pomocną dla drugiego człowieka. O tym, jak jej się to udawało można przeczytać w jej biografii „Położna”, napisanej przez Marię Stachurską, dostępnej w księgarni TaniaKsiazka.pl.
 
O Stanisławie Leszczyńskiej miałam okazję już trochę czytać. Gdzieś „obiło mi się o uszy” jej świadectwo jako położnej w Auschwitz-Birkenau, jednak dopiero teraz mam możliwość przeczytania jej pełnej biografii. Pełnej, czyli opisującej także jej dzieciństwo, okres dorastania oraz okres kształtowania się jej osobowości i wiary.
 
Stanisława, można powiedzieć, została położną z powołania. Już jako młoda dziewczyna miała okazję uczestniczyć podczas porodu swojej matki, a później… taki poród odbierała samodzielnie. Jeszcze później sama została matką czwórki dzieci. Być może właśnie te wszystkie wydarzenia przyczyniły się do tego, że po kilku latach postanowiła kształcić się na położną. I ten zawód towarzyszył jej niemal przez całe życie. Położną była przez 38 lat. A podczas porodów, które przyjmowała, nie umarło żadne dziecko.
 
Właściwie to lubię czytać biografie. Uważam, że każdy człowiek ma jedyną, niepowtarzalną i wartą poznania historię. Sztuką jest tylko uchwycić głębie, opisać to co najistotniejsze, w taki sposób, który zaciekawi czytelnika. W tym przypadku, próby opisania życia Stanisławy Leszczyńskiej podjęła się Maria Stachurska, dla której Stanisława była ciocią. Autorka miała 16 lat, gdy jej ciocia zmarła, jednak postanowiła ona pogłębić wiedzę o niej i napisała bardzo wartościową biografię. Biografię, która oprócz suchych metrykalnych faktów, posiada także wiele wspomnień, zdjęć, nawiązań do drobnych, ale za to niezwykle wzbogacających całą opowieść historii.
 
„Położna” to biografia, która mnie niezwykle zafascynowała i śmiało mogę powiedzieć, że życie Stanisławy Leszczyńskiej jest dla mnie wielką inspiracją. Być może także inspiracją do rozpoczętego Wielkiego Postu. Wiara – chciałoby się napisać świętej – Stanisławy jest dla mnie godna podziwu. Z pewnością jeszcze nie raz wrócę do tej biografii. A jest to biografia wyjątkowa, którą docenili także inni czytelnicy najpopularniejszej księgarni internetowej i w której dumnie zajmuje ona miejsce na liście bestsellerów.
 
Zdecydowanie polecam,
Sia

4 komentarze:

 1. Nie przepadam za biografiami, ale ta zapowiada się interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka jest od niedawna na mojej liście tytułów do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej barwnej postaci :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię biografie, tę książkę mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń