piątek, 11 grudnia 2020

Wychodzimy z cienia zaburzenia

Stowarzyszenie Animo
źródło grafiki: https://www.facebook.com/StowarzyszenieAnimo


Trudno zaprzeczyć temu, że czas, którego obecnie doświadczamy jest dziwny. Być może część z nas już się do niego przyzwyczaiła – w końcu nadal studiujemy, nadal pracujemy, nadal wypełniamy swoje obowiązki. Jedno, co się zmieniło, to forma: obecnie znaczna część tego co robimy ma miejsce zdalnie, czyli za pośrednictwem internetu lub telefonu.


Dla niektórych osób ten czas może być jednak bardziej dotkliwy. U niektórych może on spowodować pojawienie się lęku lub jego znaczne nasilenie. Osoby doświadczające lęku, związanego z obecną sytuacją, mogą nie być w stanie funkcjonować tak jak dawniej i mogą potrzebować pomocy specjalisty – psychologa lub psychiatry.
 
W związku z pojawiającym/ nasilającym się problemem występowania zaburzeń lękowych, Stowarzyszenie Animo uruchomiło specjalną linię telefoniczną, której celem jest udzielenie profesjonalnej pomocy osobom, które tego lęku doświadczają.
 
Jak informują przedstawiciele Stowarzyszenia Animo: „Dzwoniąc pod numer (22) 270 11 65 (opłata wg operatora) od wtorku do czwartku w godzinach 18-21 można całkowicie anonimowo otrzymać bezpłatne wsparcie i porady psychologa w kwestiach dotyczących diagnozy, leczenia oraz radzenia sobie z trudnymi stanami, objawami i doświadczeniami charakterystycznymi dla przebiegu szeroko pojętych zaburzeń lękowych”.
 
Wsparcie psychologa można uzyskać także poprzez kontakt e-mailowy, pisząc na adres: psycholog@stowarzyszenieanimo.pl.
 
Telefon wsparcia dla osób doświadczających lęku to pierwszy projekt Stowarzyszenia Animo. Celem kolejnych działań jest zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat zaburzeń lękowych. Aby tak się stało – Stowarzyszenie Animo publikuje na swoim profilu na Facebooku liczne teksty oraz filmiki dotyczące problemów, z jakimi zmagają się osoby z zaburzeniami lękowymi. Filmiki te mają także na celu motywowanie i inspirowanie do zmiany, aby osoby z zaburzeniami lękowymi miały odwagę zawalczyć o siebie i… wyjść z cienia zaburzenia.
 
W ubiegłym tygodniu miał miejsce także live na Facebooku, który zapoczątkował akcję #zielonysznureczek. Celem tej akcji jest promowanie wyżej wymienionych działań oraz wspieranie osób z zaburzeniami lękowymi. Zielony sznureczek ma symbolizować to, że pomimo zaburzenia, pomimo zmagań z lękiem jesteśmy silni, umiemy prosić o wsparcie oraz otwarcie i szczerze mówimy o sobie.
 
Chciałabym tym wpisem zachęcić każdego Czytelnika mojego bloga do włączenia się w tę akcję i w ten sposób wsparcie osób z zaburzeniami lękowymi. 
A jeśli sam doświadczasz silnego lęku i nie wiesz, jak sobie z nim radzić - zachęcam Cię do skorzystania z porady i wsparcia specjalistów, którzy dyżurują pod wyżej wspomnianym numerem telefonu. 

~Sia3 komentarze:

  1. Wspaniała inicjatywa! Ten niepewny czas rzeczywiście sprzyja lękom,depresji oraz innym zaburzeniom. Warto wiedzieć,gdzie szukać pomocy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba pomagać :) Wesołych świąt :)

    OdpowiedzUsuń