Prawa autorskie

Wszystkie prace (zdjęcia, kolaże, grafiki, itp.) oraz teksty publikowane na tym blogu są moją własnością (jeżeli jest inaczej wyraźnie to zaznaczam). Kopiowanie i zarządzanie nimi w całości lub w fragmentach bez mojego zezwolenia zabronione.*

*Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. Nr 24 poz. 83), jakiekolwiek korzystanie z treści oraz zdjęć tego bloga bez wiedzy właściciela jest zabronione.

środa, 29 lipca 2020

Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił

Bycie „specjalistą od zaburzeń psychicznych” wcale nie chroni przed uniknięciem jakiegokolwiek zaburzenia. Osobiście przekonała się o tym dr Barbara Lipska, neuronaukowiec, która na skutek guzów w mózgu doświadczyła objawów przypominających schizofrenię oraz demencję. Swoje doświadczenie, proces walki i zwycięstwa z chorobą opisała w książce „Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił”.

piękny umysł który się zgubił


Doktor Barbara Lipska była dyrektorem Kolekcji Ludzkich Mózgów w Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego w Stanach Zjednoczonych. Do niej należały decyzje o tym, czy dany mózg osoby zmarłej nadaje się do badań; czy można go „rozkroić” i „zanalizować” występujące w nim zmiany. A wszystko po to, aby móc lepiej zrozumieć chorobę psychiczną. Nie spodziewała się jednak, że pewnego dnia sama doświadczy objawów chorób psychicznych, które wcześniej były przedmiotem jej badań.

Książka „Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił” zawiera wspomnienia autorki z okresu zmagania się z chorobą nowotworową. U dr Barbary Lipskiej w wieku 63 lat zdiagnozowano trzy guzy w mózgu, które zapoczątkowały proces długotrwałej walki o powrót do zdrowia. W czasie leczenia nie obyło się jednak bez „skutków ubocznych”. Dr Lipska doświadczyła problemów z pamięcią krótkotrwałą, zaburzeń orientacji przestrzennej, a jej zachowania stały się impulsywne i niestosowne. Jak przyznaje autorka, sama niewiele pamięta z okresu choroby, jednak dzięki relacjom bliskich udało się te wspomnienia odtworzyć.

„Lecz pomimo tak wielkich nakładów, mimo wysiłków naukowców i lekarzy choroby psychiczne pozostają wielką niewiadomą: ich przyczyny są właściwie nieznane, sposoby ich leczenia – nieodkryte. My, naukowcy, chociaż prowadzimy tysiące badań, wciąż nie rozumiemy, co dzieje się w mózgu osoby chorej psychicznie. Nie wiemy właściwie, które rejony są wadliwie uszkodzone, które połączenia nerwowe źle działają, dlaczego umysł czasami schodzi na manowce”. *

Badania nad mózgiem bywają fascynujące, jednak mózg dla naukowców nadal stanowi wielka zagadkę. Nie podlega dyskusji, że na ludzkie zachowanie mają wpływ patologie mózgu. Wszystkie choroby psychiczne, schizofrenia, choroba Alzhaimera i tym podobne są konsekwencją uszkodzeń, zmian mózgu – które jednak nie zawsze są oczywiste. Mnie samą od zawsze interesowała budowa i funkcjonowanie mózgu. Jednak w tym przypadku nie ma prostej relacji przyczynowo-skutkowej; za niektóre zachowania odpowiada więcej niż jeden obszar mózgu oraz sieć połączeń między neuronami tychże obszarów.

Doktor Barbara Lipska już po opublikowaniu pierwszego artykułu o swoich zmaganiach i wygranej z chorobą nowotworową stała się inspiracją dla wielu osób, które również walczyły lub walczą z nowotworem. Teraz stała się inspiracją także dla mnie. Książka „Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił” z jednej strony była dla mnie źródłem wiedzy na temat tego, jak zmiany w mózgu i choroby psychiczne mogą zmienić osobowość człowieka, z drugiej strony – dostarczyła mi motywacji i przekonania, że pomimo choroby nie można się poddawać; należy do każdego problemu podchodzić racjonalnie i pomimo wszystko walczyć o swoje pasje. Książka ta okazała się dla mnie bardzo wartościowa i szczerze ją polecam. 

Sia

_______________________
*cytat pochodzi z książki: Lipska, B.K., McArdle, E. (2020). Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił. Warszawa: Wydawnictwo Agora4 komentarze:

 1. Wydaje sue całkiem ciekawa propozycja

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, brzmi niesamowicie! Dzięki za polecenie tej książki, na pewno przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 3. a ja bym zdecydowanie dała szanse tej książce, bardzo ciekawi mnie ten temat, to trochę jak zabawa w Boga

  OdpowiedzUsuń
 4. To musi byc bardzo ciekawe, jak zmiany w mózgu i choroby psychiczne mogą zmienić osobowość człowieka. Chetnie przeczytam, choc najprawdopodobniej jest to dosc ciezka lektura... Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń