Prawa autorskie

Wszystkie prace (zdjęcia, kolaże, grafiki, itp.) oraz teksty publikowane na tym blogu są moją własnością (jeżeli jest inaczej wyraźnie to zaznaczam). Kopiowanie i zarządzanie nimi w całości lub w fragmentach bez mojego zezwolenia zabronione.*

*Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. Nr 24 poz. 83), jakiekolwiek korzystanie z treści oraz zdjęć tego bloga bez wiedzy właściciela jest zabronione.

poniedziałek, 8 października 2018

Piotr Bojarski - Biegacz


Bieganie bywa niepewne. Kiedy biegasz, nigdy nie masz pewności, co lub kogo spotkasz na swojej drodze. „Biegacz” Piotra Bojarskiego to właśnie taki kryminał, który może sprawić, że każde kolejne wieczorne lub poranne bieganie nie będzie już takie oczywiste jak wcześniej.

Bogdan Popiołek, nauczyciel historii w gimnazjum, w końcu przełamuje swoją słabość i postanawia „iść pobiegać”. Na swojej trasie spotyka różnych ludzi, jedni biegają dość profesjonalnie, inni, tak jak on, są jeszcze amatorami w tej kwestii. Nie spodziewa się jednak, że jednego mężczyznę, którego spotka po drodze, niedługo zobaczy w telewizji – z informacją o znalezieniu jego zwłok. Bogdan Popiołek postanawia dowiedzieć się, co się stało z tym mężczyzną i – trochę nieświadomie – rozpoczyna prywatne śledztwo w tej sprawie; próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci Jana Kucharskiego – redaktora lokalnej gazety, a wcześniej działacza Solidarności.


Biorąc pod uwagę fakt, że wątek poboczny tej książki jest w części poświęcony dominikanom, chyba muszę ocenić tę książkę pozytywnie. Dodatkowo, kryminał ten porusza temat morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki, i ogólnie dużo w nim historii Polski z okresu komunizmu, dlatego, jako laika historycznego, powinna mnie ta książka nieco odstraszać. A jednak bardzo mnie wciągnęła. A nawet więcej – uważam, że przedstawianie ważnych wydarzeń historycznych właśnie w takich książkach jest najlepszym sposobem na zapoznanie z historią naszego kraju tych, których wcześniej zniechęcił do tego system edukacji w szkole.

Swobodne połączenie spraw politycznych z niebanalną historią kryminalną chyba nie jest łatwe. Piotrowi Bojarskiemu jednak się to udało. Całe szczęście mamy jeszcze w Polsce wolność słowa i druku, i możemy pisać o tym, co nam się nie podoba, co mogłoby być lepsze, co cięgle jeszcze „nie działa” tak, jak powinno… Bardzo polecam tę książkę!

1 komentarz:

  1. Zainteresował mnie wątek morderstwa księdza Jerzego Popiełuszki. Zapisuję sobie ten tytuł.

    OdpowiedzUsuń