Prawa autorskie

Wszystkie prace (zdjęcia, kolaże, grafiki, itp.) oraz teksty publikowane na tym blogu są moją własnością (jeżeli jest inaczej wyraźnie to zaznaczam). Kopiowanie i zarządzanie nimi w całości lub w fragmentach bez mojego zezwolenia zabronione.*

*Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. Nr 24 poz. 83), jakiekolwiek korzystanie z treści oraz zdjęć tego bloga bez wiedzy właściciela jest zabronione.

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Kard. Stanisław Dziwisz - "Świadectwo"


Któż mógłby napisać lepsze wspomnienia o św. Janie Pawle II, niż ten, kto spędził u jego boku blisko 40 lat. Kard. Stanisław Dziwisz najpierw był osobistym sekretarzem Karola Wojtyły, arcybiskupa krakowskiego, a później został także jego sekretarzem po wyborze na papieża. Ta wieloletnia przyjaźń, dziś zaowocowała pięknym świadectwem obecnego arcybiskupa metropolity krakowskiego.

„Świadectwo” to zbiór wspomnień kard. Stanisława Dziwisza – począwszy od pierwszych spotkań w seminarium z ks. Karolem Wojtyłą, profesorem teologii moralnej, po ostatnie momenty życia papieża Jana Pawła II. Oprócz samych wspomnień, książka te zawiera bardzo dużo faktów historycznych. Dzięki niej mamy okazję poznać m.in. historię katolicyzmu w Polsce w okresie komunizmu, dowiadujemy się z jakimi problemami musieli zmagać się ówcześni biskupi, księża i duszpasterze szczególnie odpowiedzialni za Kościół w Polsce. Partie komunistyczne starały się stworzyć „państwo bez Boga”, my dzisiaj, szczególnie dzięki działaniom, w tamtych czasach, Karola Wojtyły i prymasa Stefana Wyszyńskiego, nie musimy się ukrywać ze swoją wiarą, ani obawiać się, że „przez wiarę” zostaniemy zwolnieni z pracy czy nawet aresztowani.

"Ja, Jan Paweł II, biskup Rzymu i Następca Świętego Piotra, jestem głosem tych, którzy nie mają głosu: głosem niewinnych, którzy zmarli gdyż nie mieli wody i chleba, głosem ojców i matek, które widziały śmierć swoich dzieci..."

Rozdziały tej książki są krótkie, ale konkretnie. Każdy z nich porusza inny, odrębny temat. Na przykład, jest osobny tekst o wyborze kard. Wojtyły na papieża, osobny o pierwszej podróży Ojca Świętego do Meksyku, a także oddzielny o codzienności papieża w Stolicy Apostolskiej. Takie rozmieszczenie tematów z pewnością bardzo ułatwia czytanie i zachęca czytelnika do czytania – od początku do samego końca.

Papież-Polak nie bał się wyzwań i nieustannie do nich zachęcał. Był pierwszym papieżem od ponad 400 lat, który nie był Włochem, jako pierwszy papież odbył tak wiele pielgrzymek-podróży apostolskich do różnych krajów (nawet tych najbardziej laickich i zamieszkiwanych przez innowierców, nie-katolików). Chętnie współpracował z kurią rzymską, słuchał rad, opinii innych, ale ostatecznie miał zawsze swoje zdanie. I to zdanie nieustannie odważnie przekazywał. Ale nie tylko zachęcał wszystkich do odwagi, także sam dawał odpowiedni przykład swoją dzielną postawą.

Moim zdaniem, książka te powinna zainteresować absolutnie wszystkich. Nie tylko osoby wierzące czy szczególnie interesujące się religią. Absolutnie każdy powinien poznać historię tego wspaniałego człowieka, który tak bardzo wpłyną na dzisiejszy rozwój Kościoła katolickiego, na odważny, twórczy zapał młodych. Był wzorem we wszystkim dla wszystkich. Jana Pawła II nie da się porównać z kimkolwiek innym. Nie wiem, czy obecny papież, Franciszek, może być do niego porównywany. Chyba nie.

Szczególnie zachęcam do przeczytania tej książki. Nie ma w niej opisanego wszystkiego, nie jest jakoś specjalnie szczegółowo napisana – jest bardzo krótka, ale na początek choć takie vademecum wiedzy o Janie Pawle II powinno wystarczyć – później zawsze można sięgnąć po bardziej szczegółową biografię Papieża-Polaka.


SIA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz