Prawa autorskie

Wszystkie prace (zdjęcia, kolaże, grafiki, itp.) oraz teksty publikowane na tym blogu są moją własnością (jeżeli jest inaczej wyraźnie to zaznaczam). Kopiowanie i zarządzanie nimi w całości lub w fragmentach bez mojego zezwolenia zabronione.*

*Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. Nr 24 poz. 83), jakiekolwiek korzystanie z treści oraz zdjęć tego bloga bez wiedzy właściciela jest zabronione.

niedziela, 8 lutego 2015

TYLKO DZISIAJ ♥

Podczas Świąt Bożego Narodzenia w telewizji został wyemitowany film o papieżu Janie XXIII. Jak nie trudno się domyślić, film ten wywarł na mnie ogromne wrażenie i bardzo mnie poruszył. Niesamowicie podziwiam tego papieża i jego wspaniały pontyfikat.

Dzisiaj, gdy mówi się o papieżach, to najczęściej o tych "współczesnych", o tych, których sami "pamiętamy", tj. Jan Paweł II, Benedykt XVI czy obecny papież Franciszek. Natomiast mało wspomina się wcześniejszych wielkich papieży, takich jak - na przykład - właśnie papież Jan XXIII. A przecież, sam papież Franciszek, zachęca nas, by poznawać żywoty świętych. Dlaczego są one tak ważne? Żywoty świętych podpowiadają nam jak sami powinniśmy żyć. Same postawy świętych powinny być dla nas wzorem, ideałem godnym naśladowania.

Ostatnio natknęłam się na pewien cytat papieża Jana XXIII i naprawdę niezwykle mnie zainspirował, zachęcił do "małej" zmiany. A cytat ten brzmiał tak: "Zrobię dzisiaj coś dobrego i nikomu o tym nie powiem". Z kolei dzisiaj, zupełnym przypadkiem, znalazłam cały osobisty dekalog tego papieża. I chyba nie muszę mówić, że również cały ten dekalog zrobił na mnie ogromne wrażenie - tak wielkie, że OD DZISIAJ staje się on także moim osobistym dekalogiem!

Was również zachęcam do takiej małej przemiany.
Zrób dzisiaj coś dobrego dla innych i dla siebie, a przekonasz się jak wielką moc mają takie drobne, dobre gesty. 
Być może dzisiejsze postępowanie według tego dekalogu wywoła w Was tak wielką radość, szczęście, że jutro też będziecie chcieli tak czynić. :-)1. TYLKO DZISIAJ postaram się wyłącznie żyć dniem dzisiejszym nie chcąc rozwiązywać za jednym zamachem wszystkich problemów mego życia.

2. TYLKO DZISIAJ maksymalnie zatroszczę się o moją postawę być uprzejmym, nikogo nie krytykować ani tego nie pragnąć, nie uczyć karności nikogo poza samym sobą.

3. TYLKO DZISIAJ będę szczęśliwy w przekonaniu, że zostałem stworzony, aby być szczęśliwym, i to nie tylko w przyszłym świecie, ale również teraz.4. TYLKO DZISIAJ przystosuję się do okoliczności, i nie będę domagał się, by to one przystosowały się do moich planów.

5. TYLKO DZISIAJ przeznaczę przynajmniej 10 minut na dobrą lekturę, pamiętając, że jak pokarm jest potrzebny dla życia ciała, tak dobra lektura potrzebna jest do życia duszy.

6. TYLKO DZISIAJ uczynię coś dobrego i nikomu o tym nie powiem.

7. TYLKO DZISIAJ uczynię przynajmniej jedna z tych rzeczy, których czynić nie lubię, a jeżeli moje zmysły czułyby się pokrzywdzone, postaram się, by nikt o tym się nie dowiedział.


8. TYLKO DZISIAJ sporządzę szczegółowy plan dnia. Może nawet nie wypełnię go dokładnie, ale go zredaguję. Będę się strzegł dwóch nieszczęść: pośpiechu i niezdecydowania.

9. TYLKO DZISIAJ będę wierzył niestrudzenie, nawet gdyby okoliczności mówiły, co innego, że dobra Opatrzność Boża opiekuje się mną tak, jakby nikogo innego na świecie nie było.

10. TYLKO DZISIAJ nie będę się lękał. Szczególnie zaś nie ulęknę się radować pięknem i wierzyć w dobroć.
Znalazłam ostatnio przypadkiem tę piosenkę... 
Eh... powróciły wspomnienia (pozytywne, ale łezka w oku się zakręciła) ;(

Co o tym myślicie? Podejmiecie się wyzwania w jednym dniu tak czynić? Ja Wam mogę powiedzieć tylko tyle, że naprawdę warto! <3

Sia

13 komentarzy:

 1. Natchnęłaś mnie niesamowicie tym postem... Wyzwanie jest świetne, ale muszę przyznać, że budzi we mnie także pewny lęk... W końcu wiąże się moim zdaniem w dużej mierze... z zaufaniem. Jeszcze to przemyślę...

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj, a zobaczysz, że żaden lęk jest tu nie potrzebny :-) Zobaczysz jak wiele radość dostarcza takie zaufanie :-)

   Usuń
 2. Zostałaś nominowana do Liebster Blog Award :)
  Więcej informacji na moim blogu
  0czykota.blogspot.com

  Bardzo fajny pomysł ;) Bardzo rzadko ktoś wspomina na blogu o Papieżach i "życiu dla innych"
  Świetne!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyzwanie jest naprawde niesamowite! Sama spróbuję:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Spróbuję
  http://crave-moja-historia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy post nigdy sie z takim nie spotkalam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ŚWIETNY BLOG OBSERWUJĘ LICZĘ NA REWANŻ :D
  Zapraszam do mnie http://unearthlyworld.blogspot.com/2015/02/zostan-jesli-kochasz.html nowy post

  OdpowiedzUsuń
 7. Tylko dzisiaj - będę pracować z całych sił na jutrzejszy dzień ;)
  Fajny pomysł na post, motywujący!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawie piszesz, pozdrawiam :)
  zapraszam ---> http://wiktoria-wolna.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. ciekawy pomysł, ciekawy blog, piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że czasem warto napisać coś takiego dla siebie i przypomnieć sobie, co jest ważne w życiu :)
  http://supcarolyn.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń