środa, 29 maja 2024

Ks. kard. Grzegorz Ryś – „Duch Święty”


Dwa tygodnie temu (19 maja) Kościół katolicki obchodził niedzielę Zesłania Ducha Świętego (także zwaną Pięćdziesiątnicą), którą zgodnie z tradycją obchodzi się 50 dni po Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, z kolei miniona niedziela (26 maja) była niedzielą Najświętszej Trójcy, a Duch Święty, jak wiadomo, jest jedną z Osób Trójcy Świętej.
 
Duch Święty to Osoba Trójcy Święte, o której mogłoby się wydawać, że w zasadzie mówi się najmniej. O ile o Jezusie, Synu Bożym, czy Bogu Ojcu mówi się dość często, o tyle o Duchu Świętym mówi się nieco mniej, chyba głównie właśnie przy okazji takich uroczystości, jak Zesłanie Ducha Świętego, Święto Trójcy Świętej czy bierzmowanie.
 
„Święto Zesłania nie jest świętem jednostek. To nie jest tak, że każdy sobie przyjmuje swojego Ducha Świętego. Zesłanie Ducha Świętego jest świętem narodzin Kościoła. Chrystus ze swojego boku wylewa tę rzekę wody, by mógł się z niej napić lud Boga, by życie Boże wstąpiło nie tylko w każdego indywidualnie, ale w całą wspólnotę”. (s. 31)

A Duch Święty, wbrew pozorom, wcale nie jest mniej ważny. Może przez to, że nieco mniej się o Nim mówi, wierni Kościoła katolickiego nieco mniej o Nim wiedzą, jednak to wcale nie oznacza, że nie warto zgłębiać o Nim wiedzy.
Doskonale o tym przekonuje najnowsza książka księdza kardynała Grzegorza Rysia – wydana nakładem Wydawnictwa Znak – „Duch Święty”. Potocznie można by nazwać ją małym kompendium o Duch Świętym, ponieważ znajdziemy w niej wiele informacji o tej Trzeciej Osobie Trójcy Świętej. Książka ta z jednej strony może rozszerzać naszą wiedzę na temat rzeczy o Duchu Świętym (choć nie tylko!), które są już nam znane, a także – może przedstawiać nam Ducha Świętego z zupełnie innej perspektywy oraz wyjaśniać kwestie, które wcześniej nie były dla nas zrozumiałe.
 
Książkę „Duch Święty” rozpoczyna wywiad z ks. kard. Grzegorzem Rysiem, z kolei dalej książka jest podzielona na trzy części („Moc Ducha”, „Duch Święty chce mieć w nas dom” oraz „Duch Święty ożywia Kościół”), w których skład wchodzą spisane homilie księdza kardynała, wygłoszone podczas różnych uroczystości. Wszystkie te homilie odnoszą się jednak nie tylko do samego Ducha Świętego, ale także do Jego darów oraz do innych tematów, które lepiej pozwalają zrozumieć czytelnikom Boże działanie.

„Jeśli chcesz mówić z kimś w jego języku, nie potrzebujesz tylko zdolności językowych, potrzebujesz jeszcze miłości” (s. 91) 


Ogólnie w publikacji tej można znaleźć wiele wartościowych myśli, które mogą być dla czytelników inspiracją na cały dzień, a nawet dłużej. Jest to bowiem ten typ książki, do której chętnie się wraca, która zmusza do refleksji, a także „daje do myślenia”.
 
Książkę tę zdecydowanie polecam wszystkim tym, którzy chcieliby lepiej poznać Ducha Świętego, dowiedzieć się o Nim czegoś więcej… A także tym, który poszukują w swoim życiu sensu, a może także samego Boga. Książka ta – przynajmniej w moim przypadku tak było – potrafi wzruszyć, „natchnąć” do działania, a także zachęca ona do refleksji nad własnym życiem. Zdecydowanie warto poświęcić jej kilka wolnych chwil (może właśnie w niedziele, które są szczególnym dniem w tygodniu, dniem odpoczynku).
 
Sia


* Wszystkie cytaty pojawiające się w tekście pochodzą z książki: Ks. kard. Grzegorz Ryś, Duch Święty, wybór i oprac. W. Bonowicz, Wydawnictwo Znak, Kraków 2024.

12 komentarzy:

 1. Kupię tę książkę na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę ciekawą książkę na uwadze, chętnie przeczytam:)
  Serdeczności świąteczne zostawiam:)
  Morgana
  https://spacerem-przez-zycie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się cytat:
  „Jeśli chcesz mówić z kimś w jego języku, nie potrzebujesz tylko zdolności językowych, potrzebujesz jeszcze miłości”.
  Jeśli ktoś jest życzliwy, dogada się w każdym języku. Pozdrawiam 🤗

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda na wartościową pozycję. Myślę, że z przyjemnością ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Ducha św. bo po prostu bez Niego nie ma NIC; nie ma poznania Boga ani chodzenia w Chrystusie. jest duchowa martwota i każdy, komu zależy, powinien modlić się o odrodzenie z Ducha to najpierw, a potem o dary duchowe.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią poczytamy w domu,bo pięknie ją opisałaś.
  Monika Flok

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno ważna pozycja w zrozumieniu tego jakże ważnego aspektu wiary i za razem najbardziej niepojętego

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie jestem gotowy chyba na takie książki. Nie mniej próbuję jakoś podchodzić do wiary z innej strony.

  Mam tak samo. Jak przypomnę sobie festiwale w Sopocie i w Opolu sprzed nawet 10 lat to teraz są one gorsze. A sama muzyka zmienia się w papkę.

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Genialnie jest móc zapoznawać się z tak wartościową lekturą.

  OdpowiedzUsuń