wtorek, 8 maja 2018

The Yes Brain. Mózg na Tak



Każdy człowiek doświadcza w swoim życiu jakichś problemów. Także, wbrew pozorom, małe dzieci, a szczególnie te, które uczęszczają już do przedszkola lub szkoły, doświadczają różnych trudności, które mogą negatywnie wpłynąć na ich rozwój. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci od najmłodszych lat uczyły się radzić sobie w trudnych, niecodziennych sytuacjach.

Co zrobić, aby dziecko lepiej „funkcjonowało” w społeczeństwie, między rówieśnikami czy osobami dorosłymi? Jak zadbać o jego zdrowie psychiczne, lepszą koncentrację i ciekawość na otaczający je świat?

Odpowiedź na te pytania wydaje się prosta – należy wytrenować u dziecka „Mózg na Tak”. Jednak realizacja tego zadania już taka łatwa nie jest – wymaga ona przede wszystkim sporego zaangażowania ze strony rodzica, a także motywacji dziecka.

Mózg na Tak posiada 4 cechy, na których rozwój rodzic ma znaczący wpływ. Dzięki plastyczności mózgu i odpowiednim doświadczeniom u dziecka w różnym stopniu mogą rozwinąć się: empatia, odporność psychiczna, wgląd i równowaga społeczna. W książce Daniela J. Siegela i Tiny P. Bryson każdej z tych cech został poświęcony osobny rozdział, w którym autorzy starają się przedstawić techniki pomocne w wykształceniu mózgu na „tak – nie tylko u dziecka, ale także u rodziców. Dlatego poradnik ten jest idealny dla osób, które mają dorastające dzieci. Autorzy omawiają najskuteczniejsze metody wychowawcze, najczęściej popełniane przez rodziców błędy, a przy tym są autentyczni, ponieważ sami wychowali własne dzieci.

„(…) pełniąc rolę rodzica, musisz skupić się jedynie na teraźniejszości. Owszem, rozwijasz w dziecku cechy, które mają z nim pozostać przez resztę życia, ale czynisz to konkretnie tu i teraz. (…) Między tym, co jest teraz, i tym, co będzie w przyszłości, nastąpi wszechstronny rozwój” (s. 142)

Dodatkowym autem tej książki są… ilustracje. Prawdę mówiąc, nie spodziewałam się w tym poradniku żadnych rysunków, dlatego ich widok tak pozytywnie mnie zaskoczył. Z pewnością pomagają one przyswoić zawarte w książce informacje, ale także mogą posłużyć podczas nauki myślenia typowego dla mózgu na „tak” u dziecka. Poradnik zawiera między innymi komiksy, które pomogą zrozumieć dziecku, czym jest mózg na „tak” i dlaczego warto wykształcić właśnie taki sposób myślenia.

Dodatkowo mózg na „tak” może pomóc osiągnąć autentyczny sukces, który „ma miejsce wtedy, kiedy dziecko w sposób otwarty i receptywny podchodzi do nowych doświadczeń, z radością witając nowe możliwości i wyzwania, docenia ciekawość świata i przygodę oraz pokonuje przeszkody, wychodząc z takich zmagań silniejsze i lepiej rozumiejące siebie samego” (s. 168). Dlatego zdecydowanie warto myśleć pozytywnie i być otwartym na otaczający nas świat – taka postawa ma same korzyści J

Sia

* Siegel D.J, Bryson T.P. (2018). The Yes Brain. Mózg na Tak. Warszawa: HarperCollins Polska

2 komentarze: