poniedziałek, 30 maja 2016

"Obiecali mi raj" - Ali Ağca



Ogromnie lubię przytaczać przykład tego człowieka, będąc przekonana, że każdy ma okazję się zmienić. Każdy zasługuje na przebaczenie. Każdy może otrzymać drugą szansę. I w tym przypadku, papież Jan Paweł II pokazał wszystkim ludziom najpiękniejsza formę przebaczenia. Bezinteresownego. Szczerego. Z serca. 

Cieszę się, że Ali Ağca postanowił spisać swoją historię, a ja teraz mogę o niej przypomnień. Jego świadectwo ma szanse zmienić myślenie wielu osób, które mają problem ze zrozumieniem muzułmanów.




„Człowiek dopiero po latach może zrozumieć, że się pomylił. Tego rodzaju przemiana, by tak to określić, może zachodzić bardzo powoli, w sposób przypominający działanie kropli, która, padając stale w to samo miejsce, jest w stanie nadwerężyć nawet najtwardszą skorupę.”

piątek, 27 maja 2016

„Tylko w mojej głowie” - Sharon M. Draper

Być może zastanawialiście się kiedyś, co myślą dzieci z porażeniem mózgowym. Takie dzieci nie chodzą, nie mówią, ale czy naprawdę są takie „nierozumne”, jak wielu się wydaje? A może pora zmienić myślenie o osobach niepełnosprawnych intelektualnie? To, że ktoś nie mówi, nie znaczy, że nie myśli – przekonałam się kiedyś o tym czytając „A teraz idę na Maksa”, a teraz „Tylko w mojej głowie” Sharon M. Draper potwierdza, że niepełnosprawność nie oznacza, że ktoś jest „głupi” (jak twierdzą niektórzy).

„Słowa. Otaczają mnie tysiące słow. A nawet miliony. (…) Słowa zawsze wirowały wokół mnie niczym śnieżynki – każda delikatna i inna, każda samoistnie topniejąca w moich dłoniach. Gdzieś we mnie tworzą się potężne zaspy słów. Góry fraz, zdań, idei. Inteligentne wyrażenia. Żarty. Piosenki o miłości.”

poniedziałek, 23 maja 2016

Alyson Noël - Niezrównani


Wielu młodych ludzi marzy dzisiaj o sławie, pieniądzach, karierze… Są gotowi zrobić dla niej bardzo wiele, jednak nie zawsze są świadomi jak dużo będą musieli „poświęcić” i jak drogo może ich to kosztować… Czy opłaca się stawiać wszystko na jedną kartę, czy warto podejmować takie niepewne i nie wiadomo, czy opłacalne ryzyko?
Przekonajcie się, jak to wyglądało w przypadku trójki nastolatków w książce Alyson Noël – „Niezrównani”. 

czwartek, 19 maja 2016

"Ruby po drugiej stronie" - Nora Raleigh Baskin

 

Każdej młodej dziewczynie, a szczególnie tej w okresie dorastania, potrzebny jest ktoś, komu może zaufać, komu może zwierzyć się z najskrytszych sekretów… Bez takiego przyjaciela można czuć się bezradnym, żyć w ciągłym strachy i zamknięciu na otaczający świat. Prawdziwy przyjaciel otwiera nam oczy, pomaga zrozumieć trudne sytuacje – przed nim nie musimy udawać nikogo innego, niż jesteśmy. Właśnie takiej przyjaźni szuka główna bohaterka powieści Nory Raleigh Baskin – „Ruby podrugiej stronie”.

„Czy to jestem ja w tym lustrze?
Dziewczynka, która dobrze się uczy. Która nie sprawia kłopotów. Dziewczynka, która w przyszłości nie będzie taka jak jej mama.
Kim ja jestem?”

poniedziałek, 16 maja 2016

„Przybyliśmy oddać Mu pokłon”


Mniej więcej co 2- 3 lata na Światowe Dni Młodzieży do różnych krajów przyjeżdżają tysiące, a nawet miliony, młodych ludzi, którzy wspólnie chcą pogłębiać wiarę i świadczyć o Chrystusie. W tym roku, już po raz kolejny, dar organizowania ŚDM spotkał Polskę. Zanim jednak sami pojedziemy na Światowe Dni Młodzieży chyba warto wiedzieć, czym są te spotkania i jak one wyglądały w ubiegłych latach – chociażby, jak było w 2005 roku  w Kolonii – pierwszy raz bez inicjatora ŚDM, Jana Pawła II.

sobota, 14 maja 2016

Odważ się marzyć! („Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” – Nick Vujicic)


Każdego dnia zmagamy się z różnymi trudnościami. Jedne są większe, inne mniejsze, ale zawsze jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić. Czasami załamujemy się, mówimy sobie, że nie damy rady, boimy się… Przyjmujemy egoistyczną postawę, zapominając o innych ludziach, który też nie zawsze mają łatwo (są niepełnosprawni, ciężko chorzy) – a jednak takie osoby często potrafią radzić sobie lepiej od nas.

Skoro inni są w stanie coś osiągnąć, dlaczego nie miałoby i nam się udać? Pewien raper śpiewał „Strach knebluje nam uszy, usta, oczy jak iloczyn zasłyszanych plotek i kłamstw”* i miał racje, bo to właśnie strach bywa naszym największym wrogiem. Niezależnie od tego, czy jesteśmy pełnosprawni czy nie, chorzy czy zdrowi… Strach potrafi nieźle sparaliżować i zniechęcić do działania. I Nick Vujicic doskonale to wszystko rozumie. W końcu też przeszedł przez wiele trudnych momentów, doświadczył strachu, niepewności, złości i odrzucenia, ale w końcu nauczył się pokonywać swoje słabości i teraz jest w stanie motywować innych do efektywnego, odważnego działania – bez ograniczeń.

niedziela, 8 maja 2016

Bóg zawsze znajdzie Ci pracę!





W dzisiejszych czasach, osób bezrobotnych lub szukających pracy jest coraz więcej. I każdy, kto przez pewien czas – nie z własnej woli – pozostawał bez pracy, doskonale wie, że ten okres do najprzyjemniejszych nie należy. Tytuł książki Reginy Brett – „Bóg zawsze znajdzie ci pracę” – niesie swojego rodzaju nadzieję, że znalezienie pracy wcale nie jest takie trudne... Aż musiałam sprawdzić, czy to prawda!

Regina Brett jest felietonistką popularną na całym świecie. Jej wcześniejsze książki „Jesteś cudem” i „Bóg nigdy nie mruga” zostały przetłumaczone na wiele języków i szybko stały się bestsellerami w wielu krajach. Sama autorka jest także inspiracją dla kobiet – udowadnia, że można wyjść zwycięsko nawet z najtrudniejszej sytuacji finansowej czy zdrowotnej (pokonując raka piersi).

środa, 4 maja 2016

Janina Ludowska - Z doświadczeń wolontariuszki


Jest chyba wiele osób, które chciałyby zostać wolontariuszami, ale czasami czegoś się obawiają. Myślą, że się nie nadają, że to nie dla nich. Tymczasem autorka książki „Z doświadczeń wolontariuszki”, która sama przez wiele lat pomagała innym, pisze, że tego wszystkiego można się nauczyć. Więc nie ma czego się bać, a ta książka ma nas tylko w tym przekonaniu utwierdzić.

Janina Ludowska, autorka książki, po śmierci swojego syna, który notabene zmarł z powodu AIDS, czynnie zaangażowała się w pomoc osobom zakażonymi. Pracowała w sztokholmskim Domu Gościnnym, ale pomagała także w Polsce. Dwa razy do roku przyjeżdżała do Polski, gdzie prowadziła wykłady o HIV i AIDS, a także wspierała chorych i zakażonych wirusem w polskich szpitalach czy więzieniach.
Aby podsumować swoją działalność, ale także, by lepiej doinformować społeczeństwo, Janina Ludowska napisała książkę, w której porusza głównie temat wolontariatu, pomocy osobom z HIV/AIDS oraz ogólnie – informuje o tym, co to jest AIDS i HIV.